Kolaps civilizace je nevyhnutelný a ozdravný, ale zneužívají ho. Nesnáším šíření strachu

28.06.2019

Egypt je s Miroslavem Bártou od dětství. Začalo to pyramidami, ale fascinují ho hlavně lidé a jejich příběhy, které civilizace tvoří. Proč ty vznikaly a mizely. Všechny se podle něj vyvíjejí podle určitých zákonů a všechny čekal kolaps. To neznamená zánik, ale přeměnu, která je očistná. Bártovi vadí zneužívání toho slova i to, jak jsou jeho výroky překrucované. Tvrdí, že nemá rád strašení, a nenávidí ty, kteří i prostřednictvím strachu štvou lidi proti sobě. Nechce jmenovat, poučili ho prý výhrůžky šibenicemi.

Cesta nahoru a dolů je stejná. To je jeden ze zákonů, které Bárta definoval. Zmiňuje třeba byrokracii, která stála u zrodu i zániku civilizací. Tvrdí, že archeologie je pro naše století strategická, umožňuje nám totiž chápat, co se ve společnosti děje. Podle Bárty máme veškeré vědění a možnosti zmírnit dopady krizí, které jistě přijdou. Teď jsou největší průšvihy třeba rostoucí mandatorní výdaje nebo velká krize společenské smlouvy, díky které je skoro milion lidí v exekuci.

Havlova občanská společnost není klišé. Každý by si měl uvědomit, že je důležitý, a možná se pak změní i politická reprezentace. Za ni totiž podle Bárty můžeme my. My jsme politiky zvolili, problémů je ale víc. Jak volíme, jak se stavíme k veřejnému prostoru, jak funguje stát a jakou má legitimitu.

Naše civilizace by ale měla mít taky velké cíle. Přemýšlet o smyslu naší existence a pilířích, na kterých stojí. Pro Bártu je to třeba rozvoj knihtisku. V tom se mimo jiné potvrzuje jeden z jeho civilizačních zákonů, které mají brzy vyjít i knižně. Informace nás přivedly na vrchol a teď nám dělají zásadní problémy. Podle Bárty žijí dnes lidé v sociálních bublinách a sociální sítě jsou nejtvrdší droga 21. století, která mění naši osobnost. Rostoucí nepřátelství mezi lidmi je zničující.

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/96031/egyptolog-barta-kolaps-civilizace-je-nevyhnutelny-a-ozdravny-ale-zneuzivaji-ho-nesnasim-sireni-strachu.html