Civilizace

Film Civilizace

Ochutnávka připravovaného filmu

Budoucnost nikdy netvořili mrtví nebo nenarození lidé. Budoucnost naší civilizace tedy tvoříme my. Nečeká nás nic, co bychom sami neodstartovali...

Popis:

Pátrání egyptologa Miroslava Bárty a dokumentaristy Petra Horkého po pravidlech, která doposud vždy v dějinách určovala nastávající kolaps. Během tohoto pátrání procestují celý svět a setkají se s klíčovými osobnostmi. Jak daleko od svého konce je současná globální civilizace?

Výpravný dokumentární film, který se natáčel posledních pět let ve třiceti zemích světa, mimo jiné mezi amazonskými indiány Waorani, při oslavách na Velikonočním ostrově, ale také např. během posledního evropského iniciačního rituálu.

Mezi respondenty jsou Jane Goodall, Thor Heyerdahl, Deepak Chopra, Zahi Hawas, John Perkins, Scilla Elworthy a další...

Thor Heyerdahl: "Spousty skvělých civilizací tu byly před námi. Ale ani jedna z nich nevyřešila problém trvalého přežití."

Všechny lidské kultury a civilizace postupně rostly, kulminovaly, dosáhly svého maxima a pak vymizely. Ukazuje se, že vždy ten rys, co danou společnost dovedl na vrchol, ji následně stáhl do propadliště dějin.

Zahi Hawas: "Proč už nechceme postavit sochy MOAI, proč nemáme zájem stavět pyramidy? Nejde o to, že bychom to nedokázali. Podstatné je, že už nemáme důvod!"

Podle archeologických nálezů i dalších vědeckých zkoumání je naše současná civilizace dosud nejdokonalejší po stránce vzájemné komunikace, dělbě práce i sdílení hodnot. Ještě nikdy v dějinách ale neexistovala globálním, celoplanetární civilizace - tak jako dnes.

Miroslav Bárta: "Všechny civilizace jsou omezené v čase. To znamená, že jsou konečné."

Pokud i naše civilizace zkolabuje, bude třeba začít v mnoha ohledech od počátku. Nejlépe na tom pak budou ti, kteří žijí nejvíc izolovaně - indiáni v pralesích a bažinách, nomádi v pouštích a tundrách.

Deepak Chopra: "Budeme se muset vrátit zpět, ke kořenům"

Všechny ty obehrané písničky jako globální oteplování, CO2 a el Nino jsou jen důsledky. Tento film je o příčinách. Proč slavné civilizace ztratily svoji sílu? Nikdo je nevyvraždil, nezabila je žádná nemoc. Vyšly z módy. Přestaly být trendy. Lidské zvyky se změnily. Kolik máme času my?

Jane Goodall: "Nevím. Věřím, že ještě je časové okno, ale netuším, jak je velké. Je pozdě, ale snad není příliš pozdě. Pravidla se mění. Už před čtyřmi roky prohlásil hlavní britský hygienik, že doba antibiotik končí"

Je tu naděje: Budoucnost tvoří ti, kdo jsou živí. Jaká budoucnost tedy nás všechny čeká?

Petr Horký : Po všech těch cestách a setkáních mohu říci, že naše budoucnost bude taková, jakou ji budeme chtít. Ale víme co chceme?

"My jsme tady už všechno vyzkoušeli, měli jsme i období, kdy jsme se tu navzájem jedli. Už víme, co je pro lidstvo nejlepší. Ale otázkou je, jestli tomu někdo uvěří i mimo náš malý Velikonoční ostrov. Na velkých kontinentech ta řešení zatím nejsou tak zřejmá..."

Pedro Paoa, starosta Hanga Roa, Velikonoční ostrov.

délka 80 minut.

Anglické a české znění + titulky

formát 4K

Distributor v kinech ČR a SR: Bioscop, MagicBox

Mezinárodní distribuce: Artinii